ryzyko.pl

Ryzyko.pl >> Dawne artykuły >> Broker >> Dla brokerów >> Egzamin >> Przed egzaminem 

 

 

 

Wstęp czyli przed egzaminem

 

Uwaga!

Jest to część prowadzonego przeze mnie dawniej, starego serwisu ryzyko.pl. Znaczna część informacji na tej stronie może więc być już nieaktualna a nawet fałszywa.

Z drugiej strony czasem można przekonać się jakie były przewidywania i plany, a jak potoczyła się rzeczywistość..

Marcin Z. Broda


 

Brokerem być warto.

Zawód ten może dać wiele satysfakcji. Nie daje on jednak większego chleba łatwiej niż gdzie indziej. Człowiek bez wyobraźni i leniwy może nawet nie próbować.

Pierwszym krokiem do brokerstwa jest egzamin. Trwa 3 godziny. Składa się z setki testowych pytań i ewentualnie ustnej dogrywki. By zdać trzeba mieć przynajmniej 75 punktów z testu lub otrzymać co najmniej 65 i przebrnąć dogrywkę.

Czy egzamin jest trudny?

Podobno trudności mają czasem nawet doświadczeni ludzie ubezpieczeń - głównie jednak dlatego, że praktyka jest dużo bogatsza od trzech możliwych odpowiedzi. Osoba, która dobrze pozna ustawę ubezpieczeniową, kodeks cywilny i handlowy (umowa ubezpieczenia, generalnie zobowiązania, spółki itp. - polecam przy tym tekst Henryka Kordzikowskiego - Zagadnienia wstępne umowy ubezpieczenia), warunki ubezpieczeń różnych ryzyk i różnych towarzystw, pobawi się w liczenie wskaźników oraz odkryje przynajmniej podstawowe elementy techniki brokerskiej nie powinna mieć z testem większych problemów. Ustny bez żadnej praktyki ubezpieczeniowej zdać jest dużo trudniej.

Zawsze pomocą mogą być oczywiście książki. Polecam najbliższą ekonomiczną księgarnię - zawsze znajdzie się garść ciekawych pozycji. Na pewno za to nie ma jednej, która do egzaminu przygotuje w 100%. Na pewno w 100% do egzaminu nie przygotowuje Vademecum ubezpieczeń gospodarczych, choć nie należy na pewno tej pozycji w swoich przygotowaniach pomijać...

Koniecznie trzeba też dokładnie przeczytać Zarządzenie Prezesa Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń z dnia 27 sierpnia 1996 roku w sprawie określenia sposobu prowadzenia egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, zakresu obowiązujących tematów egzaminacyjnych, wysokości opłat egzaminacyjnych oraz wynagrodzeń dla członków Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych za udział w przeprowadzaniu egzaminów (Monitor Polski nr 55, poz. 515). (Uwaga! Podane tu zarządzenie nie jest już aktualne.. MaB)

Przed przystąpieniem do egzaminu pamiętajcie jednak, że broker to (jak powiedział jeden z naszych profesorów, z którym miałem przyjemność rozmawiać) nikt inny niż ... stręczyciel ubezpieczeniowy.

 

 

Uwaga!

Jest to część prowadzonego przeze mnie dawniej, starego serwisu ryzyko.pl. Znaczna część informacji na tej stronie może więc być już nieaktualna a nawet fałszywa.

Z drugiej strony czasem można przekonać się jakie były przewidywania i plany, a jak potoczyła się rzeczywistość..

Marcin Z. Broda

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Dziennik Ubezpieczeniowy

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.